Comenius – Włochy

War and Peace – Italycoms4

 W marcu 2014 r. uczniowie ZSE-R w Bytowie wyruszyli
z opiekunami na kolejne spotkanie projektowe w Foggi we Włoszech.

Samolotem wylądowaliśmy w Neapolu mieście Camorry- włoskiej mafii. Jednak nie zobaczyliśmy ani jednego mafiozo;) .
Podróż trwała dalej, wraz z naszymi przyjaciółmi z Turcji, Hiszpanii ruszyliśmy w kierunku Wezywiusza (wulkan), który drzemał sobie w najlepsze. Krajobrazy były wspaniałe, te mosty, niesamowicie długie tunele. Oczywiście pogoda a następnie otwartość rodzin goszczących i naszych włoskich przyjaciół pozostawia wspomnienia, które pozostaną na zawsze  w naszej pamięci.

Prace nad projektem rozpoczęliśmy od podzielenia się naszymi prezentacjami multimedialnymi na temat historii naszego miasta ( jego wyglądu przed wybuchem wojny, zniszczeń dokonanych w jej trakcie i jego wyglądu po odbudowie) a także filmiki przedstawiające nasze miasto. Przedstawiliśmy naszym przyjaciołom w zarysie historię sztuki i literatury a także filmu polskiego w okresie międzywojennym a także wojennym.
Poznaliśmy także historię naszych partnerów z projektu- jak wojna straszliwie potraktowała ich miasta i ludność.

Sama Foggia zostało bardzo mocno zniszczona podczas II wojny światowej, jednakże miasto które zwiedziliśmy jest bardzo nowoczesne i zachęcające do jego odwiedzenia. Zwiedziliśmy muzeum komunalne, kościół św Marii , Pallazo Dagona, teatr Giordano, Parco Urbano Karol Wojtyla, a także Manfredonię i zamek Fryderyka II oraz Lucerę i jej zabytki.

Po wizycie powiem viva pasta i pizza – palce lizać!