Sassnitz 2019

W dniach od 15 do 21 września 2019 r. dziesięć uczennic naszej szkoły uczestniczyło w projekcie wymiany uczniów i odwiedziło Sassnitz (Rugia w Niemczech) . Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom finansowym organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwa Powiatowego w Bytowie. W wymianie brały udział uczennice II i III klasy Technikum Ekonomicznego, II klasy Technikum Spedycji oraz III i IV klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Opiekunami wycieczki były p. Grażyna Mazur i p. Katarzyna Dziekanowska. Koordynatorem wymiany jest Pani Małgorzata Gostomska – Jereczek.

Podczas tygodniowego pobytu nasze uczennice wraz z niemieckimi partnerami wymiany uczestniczyły w licznych przedsięwzięciach. Dowiedziały się, w jaki sposób funkcjonuje niemiecka szkoła zawodowa, jak wyposażone są jej pomieszczenia i jakie kierunki kształcenia są obecnie pożądane na rynku pracy w landzie Meklemburgia-Przedpomorze.

Uczniowie obu stron brali udział w zajęciach warsztatowych z gotowania, dekoracji stołu, oraz tworzenia i ozdabiania ceramiki w pracowni garncarskiej.  Bardzo ciekawą propozycją była akcja „Junge Fahrer”, skierowana do uczniów jako młodych użytkowników dróg. Liczne stanowiska znajdujące się na dziedzińcu szkolnym przybliżały im sytuacje, które mogą się wydarzyć podczas jazdy samochodem. Nasze uczennice uczesniczyły w symulacjach wypadków samochodowych, sprawdzały koncentrację i szybkość reakcji w pozorowanych zdarzeniach w ruchu drogowym, powtórzyły też zasady pierwszej pomocy medycznej. Ważnym punktem wyjazdu była wizyta studyjna do hotelu Redisson Blu w Rostoku, podczas której partnerzy wymiany mogli poznać zasady funkcjonowania hotelu konferencyjnego, jego wyposażenie i sposób zarządzania.

Wymiana miała również charakter rekreacyjny – zorganizowano przechadzkę po Sassnitz, wyjście do kręgielni, wyjazd do kurortu Binz, Rostoku (urokliwego miasta portowego) oraz do miejscowości Prora z imponującą wieżą widokową. Wymiana uczniów z pewnością przyczyniła się do podniesienia umiejętności językowych, zawodowych oraz rozwinięcia kompetencji społecznych.

Uczestnicy projektu:

  1. Anna Wnuk-Lipinska – II TE
  2. Izabela Broc – II TE
  3. Karolina Hinz – II TE
  4. Magdalena Lass – II TE
  5. Magdalena Kozieł – II TS
  6. Kinga Senger – II TS
  7. Weronika Las – III TE
  8. Magdalena Majkowska – III TE
  9. Natalia Bojar – III TŻiUG
  10. Magdalena Wantoch Rekowska – III TŻiUG