„Międzynarodowe spotkanie młodzieży drogą do przedsiębiorczości i partnerstwa”
Tegoroczna wymiana młodzieży pomiędzy partnerskimi szkołami ZSE-U Bytów oraz Berufliche Schule Sassnitz odbyła się pod hasłem przedsiębiorczości i partnerstwa. Spotkanie młodzieży spełniło swoje założenia o czym świadczą wypowiedzi uczestników: „Jestem bardzo zaskoczony polską architekturą i gościnnością”, „Dzięki wymianie poznałem wiele ciekawych osób i dowiedziałem się mnóstwo nowych faktów nie tylko na temat Niemiec ale także innych krajów ze względu na międzynarodowy charakter grupy”, ”Udział w wymianie przyczynił się do przełamania stereotypów na temat kraju sąsiada”.
Goście z niemieckiej wyspy Rugia spędzili w Bytowie 7 ciekawych dni. W przedsięwzięciu wzięło udział 10 par polsko- niemieckich jak również opiekunowie: pani Freya Yström-Ehlert, pani Angelika Koch, pani Marzena Wnuk Lipinska oraz pani Małgorzata Gostomska-Jereczek, koordynator wymiany. Program wymiany okazał się niezwykle ciekawy i różnorodny. Wizyta w Bytowie rozpoczęła się od powitalnego i zarówno integracyjnego spotkania. W pierwszych dniach nasi goście mieli okazję poznać najbliższe otoczenie swoich polskich kolegów, szkołę ZSE-U jak również zwiedzić najciekawsze zakątki miasta oraz muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie. Istotnym punktem programu było zwiedzanie hotelu „Zamek Łeba ” oraz hotelu „Puro” w Gdańsku, reprezentujących zderzenie się tradycyjnej architektury wnętrz z nowoczesną. Wielkie wrażenie zrobiło na uczniach z Niemiec miasto Gdańsk oraz wizyta w Słowińskim Parku Narodowym na wydmach w Łebie. Nie zabrakło wspólnego gotowania. Na warsztatach kulinarnych, pod opieką pani Marzeny Wnuk Lipinskiej, przygotowano wspólnie pierogi, które bardzo smakowały uczniom z Niemiec. Młodzież pracowała także nad zadaniem projektowym – stworzeniem biznesplanu dla własnej działalności z branży hotelarskiej lub gastronomicznej. Zadanie odbyło się w mieszanych narodowo grupach językowych w wyniku których powstały 4 biznesplany. Uwieńczeniem spotkania była wspólna wizyta na basenie i zajęciach sportowych z fitness oraz tańca.
Wymianę można uznać za kolejny sukces współpracy między szkołami partnerskimi. Spotkanie stworzyło młodzieży możliwość poszerzenia wiedzy na temat historii i kultury sąsiada, nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni zgodnie z hasłem tolerancji i partnerstwa.
Projekt wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej był częściowo finansowany przez Starostwo Powiatowe Bytów oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży/ Deutsch-Polnisches Jugendwerk.