Sassnitz 2016

Print

Dnia 18.06.2016r. zakończyła się kolejna, polsko- niemiecka wymiana młodzieży pomiędzy partnerskimi szkołami ZSE-U Bytów oraz Berufliche Schule Sassnitz. A jaki przebieg miało tegoroczne spotkanie? Nasi goście z Niemiec spędzili w Bytowie 6 dni. W przedsięwzięciu wzięło udział 10 par polsko- niemieckich jak również 2 niemieckie opiekunki: Pani Annett Prohn  oraz Pani Angelika Koch. Program wizyty w Polsce przygotowała p. Małgorzata Gostomska-Jereczek, jednocześnie sprawując opiekę nad uczniami. W wymianie wzięli udział uczniowie klas I, II i III z profili TE, TH, TŻ i UG  oraz TOT/TH. nad Przez cały czas polscy uczniowie towarzyszyli swoim niemieckim kolegom i koleżankom w realizacji poszczególnych części programu wymiany, który był niezwykle ciekawy i różnorodny. W pierwszych dniach nasi goście mieli okazję poznać najbliższe otoczenie swoich polskich kolegów, zapoznać się z historią Bytowa jak również zwiedzić najciekawsze zakątki miasta. Wizyta w Polsce rozpoczęła się od powitalnego i zarówno integracyjnego spotkania. Wspaniała atmosfera sprawiła, iż pierwsze lody zostały przełamane, a bariera językowa powoli zacierała się. Istotnym punktem programu było zwiedzanie firmy Drutex oraz obiektu hotelowego „Grand Lubicz” w Ustce. Wielkie zainteresowanie wzbudziła również wizyta w zakładach porcelany stołowej „Lubiana”. Kolejną atrakcją programu był udział młodzieży w warsztatach kulinarnych oraz warsztatach Zumby. Dopełnieniem programu było spotkanie z panem starostą oraz pożegnalna dyskoteka.

Podsumowując tegoroczną wymianę, należy stwierdzić, iż spełniła ona swoje założenia. Z pewnością przyczyniła się do przełamywania stereotypów i wzajemnych uprzedzeń polsko-niemieckich, stworzyła młodzieży możliwość poszerzenia wiedzy na temat historii i kultury sąsiada, jak również nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni.

Projekt wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej był częściowo finansowany przez Starostwo Powiatowe Bytów oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży/ Deutsch-Polnisches Jugendwerk.

Uczestnicy wymiany:

  • Ariane Hinz (III TOT/TH)
  • Julia Treder (III TOT/TH)
  • Żaneta Urbanowicz (I a TE)
  • Bartłomiej Żmuda (II TH)
  • Kinga Krywiak (I TOT/TH)
  • Martyna Stankowska (I a TE)
  • Dariana Niklas (II b TE)
  • Agnieszka Peplińska (II b TE)
  • Agata Baran (II TŻ i UG)
  • Marta Czepanis (I TŻ i UG)

Poniżej fotorelacja

DSC_0005DSC_0015DSC_0018DSC_0026DSC_0049DSC_0054DSC_0056DSC_0057DSC_0110DSC_0016DSC_0121DSC_0135DSC_0150DSC_0155

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji 🙂

Wymiana 2016